Pizza Margherita – historia

Powszechne przekonanie, że w czerwcu 1889 roku, na cześć królowej Włoch, Margherity Sabaudii, kucharz Raffaele Esposito z Pizzeria Brandi wynalazł naczynie że nazwie ich pizza Margherita (w odniesieniu do faktu, że termin „pizza”, wówczas nieznany poza Neapolu, prawie zawsze wskazał słodkich ciast), gdzie pikantne składniki capitategli w dłoniach, pomidorem, mozzarellą i bazylią, nawet przedstawiciele tych samych kolorach włoskiej flagi.

Według ostatnich badań w filologii, jednakże historia pizzy Margherita przygotowany przez „Brandi” po raz pierwszy będzie „fałszywa historia.” W rzeczywistości wydaje się, że pizza margherita urodziła się w Neapolu na długo przed 1889 lub pomiędzy 1796 a 1810. filolog Emanuele Rocco, w drugim tomie książki zwyczajów Neapolu i opisane konturów i malarstwa Francesco De Bourcard opublikowanych w 1858 roku, pisał o różnych kombinacjach przyprawowych z różnych składników, takich jak bazylia, „pomidory” i ” cienkie plasterki mozzarelli „:

„Najzwyklejszym pizze, takie coll’aglio i Oglio, han olej przyprawa, a tam rozprzestrzenia, a także sól, oregano i czosnku posiekane ząbki drobiazgowo. Inne są pokryte tartym serem i ubrane ze smalcem, a następnie umieszcza się nad nimi kilka liści bazylii. Na początku często dodaje się małe ryby; w drugiej z cienkich plastrów mozzarelli. Czasami stosuje się plastry szynki, pomidor (pomidor), małże i c. Czasami, składając ciasto na sobie, powstaje tzw. Calzone.”

Francesco De Bourcard

Według Angelo Forgione, opis tego ostatniego, czyli tych, posypane tartym serem i bazylią, które dodano mozzarella i czasami pomidor, wyraźnie wskazuje, że pierwszy typ Daisy jest już przygotowany do co najmniej połowy dziewiętnastego wieku. Mozzarella została pocięta na cienkie plasterki, ułożone w sosie pomidorowym w kształcie stokrotki, z dodatkiem listków bazylii.

Co więcej, już w 1830 r. Pewien „Riccio” w książce o Neapolu, konturach i otoczeniu opisał pizzę opartą na pomidorach, mozzarellą i bazylią.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s